Ciekawe artykuły

Wpływ turbosprężarki na moc silnika

Data publikacji: 
2023-06-29
Autor: 
Szymon

Turbosprężarka to jedno z najpopularniejszych urządzeń, które znacząco wpływa na wydajność i moc silnika samochodowego. Jej zastosowanie przyczynia się do zwiększenia siły napędowej i osiągów pojazdu, sprawiając, że podróż staje się bardziej dynamiczna i ekscytująca. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób turbosprężarka wpływa na działanie silnika, jak podnosi moc oraz dlaczego warto rozważyć jej instalację w aucie. Ponadto, omówimy, jak dbać o turbosprężarkę jako użytkownik pojazdu.

Naprawa turbosprężarki - jak wybrać warsztat?

Data publikacji: 
2023-05-30

Gdy turbosprężarka w naszym pojeździe wymaga naprawy lub regeneracji, ważne jest, aby znaleźć profesjonalną firmę, która ma doświadczenie i zapewni skuteczną usługę.

regeneracja turbosprężarki warsztat we Wrocławiu

Wybór odpowiedniej firmy może być kluczowy dla efektywnej naprawy turbosprężarki, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas tego procesu. W tym artykule omówimy kilka istotnych czynników, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Na co warto zwrócić przy wymianie turbosprężarki

Data publikacji: 
2021-10-19
Autor: 
Tomasz Kolbus

Przed wymianą turbosprężarki

Turbosprężarka to element, który znacząco poprawia komfort jazdy poprzez zwiększenie dynamiczności silnika i sprawia, że auto jest bardziej ekologiczne. Turbosprężarka nie należy do tanich części. Jest silnie eksploatowana i może z czasem ulec awarii lub stracić swoje właściwości. Kiedy można regenerować turbosprężarkę, a kiedy zakupić nowy element? Jak jeździć samochodem wyposażonym w turbo? Na co zwrócić uwagę podczas wymiany turbosprężarki? 

Turbina po regeneracji i jej trwałość - mity i fakty

Data publikacji: 
2014-02-03
Autor: 
Tomasz Kolbus

Zmienna geometria - już nie jest problemem

Profesjonalnie zregenerowana turbosprężarka ma identyczną trwałość jak nowa. Jej krótszy żywot po naprawie wynika najczęściej z faktu, że nowa turbosprężarka pracuje na nowym silniku, natomiast regenerowana turbina trafia do częściowo zużytego. Oznacza to gorsze warunki pracy, które decydują zwykle o ewentualnie mniejszej trwałości turbosprężarki po regeneracji. Turbosprężarka o zmiennej geometrii standardowo powinna wystarczyć na przejechanie ok. 200 tyś. km, natomiast w cyklu miejskim gdzie jeździmy na dużo mniejszych obrotach wyczynem jest osiągnięcie 100 tyś. w takim cyklu urządzenie zwykle jest niedogrzane , co wpływa na zmniejszone smarowanie, zbieranie się nagaru, ponadto duża zmienność trybu pracy silnika auta oraz częste prędkości obrotowych wpływają na smarowanie łożysk co w konsekwencji prowadzi do zatarcia turbiny.

Biturbo i Twin Turbo

Data publikacji: 
2014-01-29
Autor: 
Tomasz Kolbus

W oczekiwaniu na co raz większe efekty mocy konstruktorzy motoryzacyjni szukali nowych rozwiązań. Celem było stworzenie jednostek napędowych generujących dużą moc oraz takich , które charakteryzują się dobrą kulturą pracy. Dzięki pracą nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi producenci turbosprężarek stworzyli wersję Twin Turbo i Biturbo. Zasada działania jest podobna jak w przypadku silników turbo doładowywanych jedną turbosprężarką. Jedyna różnica opiera się na tym, że powietrze sprężane jest przez dwie turbiny. Rozwiązanie takie najczęściej znajduje zastosowanie w silnikach o dużej mocy powyżej pojemności 2500.